باشگاه کوهنوردی پیام ساوجبلاغ

گزارش برنامه صعود به قله فراخ نو 95/4/11

منطقه برغان در شهرستان ساوجبلاغ روستای سنج

مسیر  منتهی به روستای سنج : اتوبان کرج قزوین ، خروجی کردان . جاده برغان . ابتدای روستای برغان . جادی اسفالت ب سمت روستای سنج 

وضعیت آنتن دهی موبایل بر روی یال منتهی به قله به صورت محدود وجود دارد.

توپوگرافی قله : قلل کهار ، میش نو ، ناز و وارکش در جهت شرق مجموعه قلل علم کوه در شمال، قله شاه البرز در شمال غربی ، قلل دوگانه کروج در سمت غرب ، قلل اسپیدی بند ، مگس سنگ و زردی بند در جنوب غربی ، قلل ، قبله بند ، وردی بند ، سوته ، خرگوش نو ، اشکدر و خرابه نو در جنوب .

پوشش گیاهی منطقه : خار ، گون ، گلپر ، ریواس ، آویشن کوهی ، شنگه ، پونه و گرز .

پوشش جانوری : کبک ، تیهو، خرگوش ، روباه ، گرگ ، کل ، بز کوهی و گراز

وضعیت آب در منطقه : در طول مسیر دره علاوه بر آب رودخانه، چند چشمه برای تامین آب آشامیدنی وجود دارد. پس از طی دره و سوار شدن بر روی یال صعود هم در منطقه گوسفند سرای کلوره و همچنین در دره جنوب شرقی منتهی به قله و درمسیر قله وارکش هم چشمه آب وجود دارد.

سرپرست برنامه : اقا ی محمد صادق جوکار 

 سیزده نفر شرکت کننده 

سرقدم خانم فاطمه مومنی

 عقب دار و مسئول فنی  اقای رضا جلیوری 

جمعه 11 تیرماه ساعت 5 صبح از هشتگرد با چهار دستگاه خودروی شخصی از مسیر اتوبان به سمت روستای برغانن حرکت کردیم و500 متر مانده به برغان سمت چپ جاده مسیری با شیب تند که تابلویی روستای سنج را نشان می دهد وارد جاده اسفالت شده و به سمت سنج حرکت کردیم پس از رسیدن به روستا و پارک وسایل نقلیه ساعت 6 صبح از میان روستا شروع به حرکت کردیم و در انتهای روستا و در میان باغ ها بر خلاف مسیر رودخانه وارد دره سنج شدیم.

پس از چهل دقیقه پیاده روی به اولین ابشار(جیرین اوراز یا ابشار پایینی ) رسیدیم و از سمت چپ ابشار شیب نسبتا تندی در مسیر پاکوب به راه خود ادامه دادیم . پس از طری سه ابشار زیبای دیگر وارد دشتی زیبا ( دشت توکوه) شدیم .ابتدای دره در سمت غرب و چپ رودخانه  چمنزار پر آب و سر سبز  رخ نمایی می کند. چشمه ای که توسط یک لوله آب خروجی آن هدایت می شود آب سرد و گوارایی را برای رفع تشنگی هدیه می کند.طول دشت تو کوه از ابتدای آن در سمت جنوب تا انتهای آن در سمت شمال 1.2 کیلومتر است. ابتدا و انتهای دشت سر سبزتر از بخش میانی آن است  تعدادی درخت هم در آن وجود دارد . به علت کمتر شدن آب در این مقطع زمانی و بافت شنی دشت آب رودخانه که از بالای دشت و از چشمه ای به نام قلقلک سرچشمه می گیرد در میان دشت به زیر بافت شنی منتقل شده و در انتهای دشت خارج می شود.کمی قبل از انتهای منطقه توکوه در زیر درختان در ساعت و8/45 به مدت نیم ساعت برای صرف صبحانه نشستیم .

این منطقه محل مناسبی جهت شب مانی است. به خصوص در انتهای دره در سمت شمال غربی و در زیر دامنه صخره ای محل مناسبی جهت برپایی چادر وجود دارد. پس از صرف صبحانه حرکت را در دره در جهت شمال ادامه دادیم  کمی پس از طی مسافت در کف دره ، در مسیر پاکوب بعد از 15دقیقه  به یک دو راهی در پاکوب رسیدیم که به دو راهی کلوره معروف است یک راه در جهت شمال به سمت انتهای دره و چشمه قلقلک می رسد و یک راه در سمت شرق  به گوسفند سرای کلوره منتهی می شود، راه شرقی را انتخاب کردیم. ادامه مسیر داده کمی جلوتر به گوسفند سرای کلوره رسیدیم چشمه ای داخل دره کناری گوسفند سرا است که آب آن به وسیله لوله تا نزدیکی گوسفند سرا هدایت می شودکه در واقع تا قله دیگر چشمه ای وجود ندارد و میتوان آب برداشت. در جهت شرق در امتداد پاکوب ادامه مسیر دادیم به منطقه ای زیر شیب منتهی به خط الراس رسیدیم که در زبان محلی به سی چم معروف است ، شیب تند قبل از خط الراس را به صورت زیگزاگ طی کردیم و ساعت12 به بالای خط الراس رسیدیم

بعد از استراحت چند دقیقه ای بر روی خط الراس به سمت شمال به سمت قله ادامه مسیر دادیم، تا اینکه در ساعت13/30 همگی بر فراز قله 3740 متری قله فراخ نو ایستادیم. بعد از کمی استراحت و گرفتن عکس یادگاری  مسیر بازگشت را درپیش گرفتیم  و ساعت15 به پیش درختان که صبحانه را در آنجا صرف کردیم رسیدیم و با توجه به شرایط به مدت 60 دقیقه مشغول صرف ناهار و استراحت شدیم. ساعت16:00 مسیر طولانی بازگشت را ادامه دادیم تا اینکه ساعت 19:30 به محل پارک خودروها رسیده و به سمت هشتگرد حرکت کردیم

.

افراد شرکت کننده : اقایان جلیوری ، کشن فلاح . عرفان ، خادم ، جوکار  ، الهی ، خدادای ،شیری  و خانمها مومنی ، زارع ، رزمجو ، جوکار و دوست خانم جوکار.

گزارش از  بهنام الهی

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)